کنفرانس جامع طراحی با هدف معرفی نقش و جایگاه طراحی در فرآیند تولید، صنعت و آموزش عالی در کشور شکل گرفته است.

 

 

 

 نشریه فرآیند معماری، در ادامه اهداف خود، اقدام به برگزاری همایش های موضوعی نمود.

 

 

فروشگاه مجله

امکان انتخاب و سفارش نشریات چاپ شده

تاریخچه

برای چندین قرن بتن در صنعت ساختمان سازی با موفقیت به کار گرفته شده است. طی این مدت پیشرفت‌های بسیاری در زمینه روش‌های فرآوری این ماده صورت گرفته است.

مواد تشکیل دهنده بتن شامل شن و ماسه، سیمان و آب در کنار آرماتوربندی و قالب‌بندی اجزای اصلی تولید بتن را تشکیل می‌دهند. با فرض ثابت بودن هزینه سیمان و آرماتور در فرآیند تولید بتن و ناچیز بودن هزینه آب، شن و ماسه، کاهش زمان و هزینه قالب‌بندی مهم‌ترین عامل در کاهش هزینه‌های بتن‌ریزی و ساختمان سازی می‌باشد.

پیش ساختگی قطـعات بتنی و سیستـم دیوار سـه‌بعدی روش های رایج در دهه‌های گذشته می‌باشند. اما امروزه جدیدترین روش ساخت، استفاده از قطعات عایق (فوم پلی‌استایرن) به جای قالب می‌باشد. قالب‌های این سیستم به روش بلوک‌های پیش ساخته شامل دو صفحه فوم که به وسیله یک سری نگهدارنده به یکدیگر متصل شده‌اند، یا به صورت صفحات مجزا که به وسیله نگهدارنده در محل ساخت به یکدیگر متصل می‌شوند، در ساختمان‌سازی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

سیستم‌های ICF در پایان دهه ۱۹۶۰ در اروپا توسعه داده شدند اما تنها نزدیک به یک دهه است که این سیستم در آمریکا برای ساخت خانه‌های تک واحدی و چند واحدی و سایر کاربری‌ها همانند ساختمان‌های اداری، صنعتی، هتل‌ها، تجاری، و بیمارستان‌ها به کار گرفته می‌شود.

 

امروزه این سیستم، روش رایج ساختمان‌سازی در اغلب کشورها است. بیش از ۸۰ کارخانه تولیدی قطعات ICF در آمریکا و ۲۰ شرکت در اروپا در این زمینه فعالیت دارند.

از عوامل گسترش و توسعه روزافزون این فناوری در ساختمان‌سازی می‌توان به رضایت استفاده کنندگان، سادگی تولید و ساخت، زمان کوتاه ساخت و… اشاره نمود. بنا به آمار انجمن  ICF آمریکا ۸% ساختمان‌های تولیدی در این کشور در سال ۲۰۰۵ با این روش ساخته شده‌اند.

آخرین نوآوری در این زمینه استفاده از قالب‌های پیش‌ساخته پلی وینیل کلراید یا PVC، بر پایه مواد کامپوزیتی می‌باشد که به شکل یک مجموعه از قوطی و قالب‌های آماده ارائه می‌شود.